Visokošolski študijski program HOTELIRSTVO IN TURIZEM
Trajanje študija: 3 leta, 180 kreditnih točk (ECTS)
Način izvajanja študija: izredni študij
Stopnja: Prva stopnja
Naziv: Diplomirani organizator/organizatorka poslovanja v hotelirstvu in turizmu.
Visokošolski študijski program Hotelirstvo in turizem se uvršča v 7. raven klasifikacije SOK, na 6. raven EOK in 1. bolonjsko stopnjo EVOK.
Z visokošolskim študijskim programom Hotelirstvo in turizem pridobi diplomant naslednje temeljne kompetence:
- sposobnost analiziranja turističnega povpraševanja in turistične ponudbe, poznavanje spremljanja strategije razvoja turizma na nacionalni in globalni ravni,
- razumevanje vloge in pomena izbire kraja dogodkov in prireditev, razvoj turističnih destinacij in prepoznavanje potreb po povezovanju subjektov turističnega sistema v turistični destinacij.
Pogoji za napredovanje
- člen
Za napredovanje v drugi letnik dodiplomskega študija mora študent doseči najmanj 45 KT iz prvega letnika, za napredovanje v tretji letnik najmanj 45 KT iz drugega letnika in opraviti vse obveznosti iz prvega letnika v obsegu 105 KT.
- člen
Študent se lahko izjemoma, tudi če ni dosegel zahtevanih kreditnih točk, vpiše v višji letnik. Kot upravičeni razlogi za takšno napredovanje se štejejo: materinstvo, daljša bolezen ali dalj časa trajajoče posledice nezgode, izjemne družinske in socialne okoliščine, aktivno sodelovanje na vrhunskih strokovnih, kulturnih in športnih prireditvah ipd.
O vpisu iz prejšnjega odstavka odloča komisija za študijske zadeve, o morebitni pritožbi zoper njeno odločitev pa senat.
- člen
Študent, ki ni opravil vseh obveznosti, potrebnih za napredovanje v višji letnik, lahko enkrat v času študija ponavlja letnik ali spremeni študijski program ali smer zaradi neizpolnjevanja obveznosti v prejšnji smeri ali študijskem programu.
Tretjega letnika dodiplomskega študija ni možno ponavljati, ker je za opravljanje manjkajočih študijskih obveznosti predvidenih dvanajst mesecev po zaključku zadnjega semestra.
Hitrejše napredovanje
- člen
Študentu, ki pri študiju izkazuje nadpovprečne študijske rezultate, se omogoči hitrejše napredovanje, če je to glede na študijski proces mogoče.
Sklep o hitrejšem napredovanju in pogojih hitrejšega napredovanja sprejme senat na podlagi prošnje kandidata in pisnega priporočila treh nosilcev predmetov. Sklep senata je dokončen.
Nadaljevanje študija po prekinitvi
- člen
Za nadaljevanje študija po prekinitvi se šteje nadaljevanje študija po izgubi statusa študenta. Prekinitev študija se računa od dne, ko je študent izgubil status študenta. Ne šteje se, da je prekinil študij študent, ki je opravil vse izpite in druge s študijskim programom predvidene obveznosti, ni pa še oddal diplomske naloge, če od dneva opravljanja zadnjega izpita nista minili več kot dve leti.
- člen
Če zakon ne določa drugače, lahko študent, ki prekine študij za manj kot dve leti, študij nadaljuje in dokonča po istem študijskem programu.
- člen
Če sta minili več kot dve leti, odkar je študent prekinil študij, mora za nadaljevanje študija, če zakon ne določa drugače, vložiti prošnjo na komisijo za študijske zadeve.
Če se je v času prekinitve študija spremenil študijski program, komisija za študijske zadeve, če zakon ne določa drugače, določi študentu diferencialne izpite ali druge dodatne obveznosti kot pogoj za nadaljevanje študija.
Zoper sklep komisije za študijske zadeve je mogoča pritožba na senat.
Odločba senata je dokončna.
- člen
Če je študent prekinil študij za več kot pet let, lahko komisija za študijske zadeve poleg diferencialnih izpitov ali drugih dodatnih obveznosti določi morebitno ponovno opravljanje posameznih izpitov ali druge obveznosti, ki jih je študent pred prekinitvijo študija že opravil, če je to potrebno zaradi napredka stroke in bistvenih sprememb v študijskem programu.
Zoper sklep komisije za študijske zadeve je mogoča pritožba na senat.
Odločba senata je dokončna.
Prenehanje statusa študenta
- člen
Status študenta preneha, če študent:
- diplomira,
- ne diplomira na študijskem programu prve stopnje v 12 mesecih po zaključku zadnjega semestra,
- se izpiše,
- se med študijem ne vpiše v naslednji letnik oziroma semester,
- je bil izključen,
- dokonča podiplomski študij,
- ne dokonča podiplomskega študija druge stopnje po magistrskem študijskem programu v 12 mesecih po zaključku zadnjega semestra,
- ne dokonča podiplomskega študija druge stopnje po enovitem magistrskem študijskem programu v 12 mesecih po zaključku zadnjega semestra,
- ne dokonča podiplomskega študija tretje stopnje v ustreznem, s statutom predpisanem roku.
Ne glede na drugo in sedmo alineo prejšnjega odstavka študentu status preneha ob zaključku zadnjega semestra, če je v času študija ponavljal letnik ali spremenil študijski program ali smer.
V primerih iz druge, četrte, sedme in osme alinee prvega odstavka ter drugega odstavka tega člena se študentu iz upravičenih razlogov status študenta lahko tudi podaljša, vendar največ za eno leto.